Pre najrýchlejší kontakt volajte našu hotline +421.41.5555.888


Hlavná navigácia


Informujeme o našich aktivitách
Publikovaním článkov, oznamov a aktualít týkajúcich sa našej spoločnosti chceme prezentovať našim súčasným klientom i návštevníkom stránok našu vysokú odbornosť. Zároveň ponúkame možnosť byť informovaný o všetkých dôležitých udalostiach týkajúcich sa našej firmy.


Predchádzajúca strana


Ako reaguje stavebníctvo na horúčavy?

Vlny horúčav sú podľa klimatológov čoraz častejším javom aj na Slovensku. Stavajú sa slovenské novostavby s čoraz väčším dôrazom na to, aby chránili obyvateľov pred teplom? Stavebníctvo v súčasnosti rieši predovšetkým únik tepla von z budovy. Nezaoberá sa príliš únikom chladu z dôvodu, že teplotný rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou v dome je v zime väčší ako v lete.

Pokiaľ novostavba spĺňa normu pre zateplenie, zároveň spĺňa aj všetky požiadavky na ochranu novostavby pred teplom. Napriek tomu existuje pár zásad ako treba stavať domy, aby v nich nebolo horúco. Aké sú tieto základné pravidlá?  Pri výstavbe domu, ktorý má spĺňať všetky naše požiadavky, je dôležité robiť správne kroky už od začiatku. Dôležitá je teda voľba odborníka, ktorý nám vypracuje projekt na bezpečný a funkčný dom podľa našich predstáv. Základné pravidlo pri stavbe domu je správna orientácia domu na svetové strany. Okrem toho, že je potrebné splniť základnú hygienickú požiadavku na dostatočné preslnenie obytných miestností, malo by byť umiestnenie tak, aby sa v lete miestnosti neprehrievali. Pravidlá sú rovnaké odjakživa. Aby sa budova neprehrievala, treba ju zatieniť. Najvhodnejšie tienenie poskytne príroda. Účelne tieni napríklad listnatý strom pred oknami. V zime, keď listy opadajú zase ohrieva. Vhodné zatienenie vytvára napríklad aj balkón nad oknom. V lete,  keď je slnko vysoko, balkón tieni a v zime je slnko nižšie (v našich zemepisných šírkach) a balkón nebráni v prieniku slnečného žiarenia. Ďalej sa proti prieniku slnečných lúčov do budovy môžeme zabezpečiť napríklad exteriérovými žalúziami, (interiérové nemajú takú účinnosť, pretože okno teplo prepustí a ostane v miestnosti), dajú sa tiež použiť odrazové fólie na oknách či dvojité presklené prevetrávané fasády. Farba omietky a strechy prispievajú k prehrievaniu interiéru menej významne. Pri ochrane miestností pred vonkajšou horúčavou zo slnka by sme väčší dôraz mali klásť na zníženie presklených plôch.
Ďalšou významnou veličinou sú materiály konštrukcie domu. Drevodom nemá skoro žiadnu tepelnú zotrvačnosť, oproti tomu betónové steny sa dokážu v noci vychladiť a cez deň si držia chlad. V starších murovaných domoch sa stretávame s tým, že je v nich chládok počas celého leta. Platí to aj naopak, že v zime si držia konštantnú teplotu.
Často krát sa stretávame aj s otáykou či by sa malo na horúčavy myslieť aj pri zatepľovaní panelákov a aké možno urobiť konkrétne opatrenia.
Zateplenie znamená spomalenie prechodu tepla aj chladu a to oboma smermi. V zime zateplenie bráni úniku tepla z domu a v lete bráni prieniku tepla dovnútra. Aby sme zachovali v lete chládok vo vnútri domov, musíme nechať zavreté okná a keď už máme prehriate vnútorné steny, príde na rad klimatizačné chladenie. Je to tak, ako keď v zime už nepostačuje vnútorný priestor ohrievať naakumulované teplo zo stien treba použiť radiator.  Treba si uvedomiť, že ak si v lete pustíme do miestnosti horúci vonkajší vzduch, nemôžeme čakať, že dnu bude chladnejšie ako von. V lete odporúčame vetrať hlavne v noci, keď je teplota vonkajšieho vzduchu nižšia a v priebehu dňa ju netreba vypúšťať von.Novinky a informácie do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky z nášho obchodu ako aj informácie o aktuálnych akciách či zľavách, zaregistrujte sa do nášho newsletteru a my vás budeme niekoľkokrát v roku zasielať všetko zaujímavé priamo na vašu mailovú adresu. O vaše údaje sa nemusíte obávať, údaje klientov chránime ako svoje, čiže nebudú nikdy vydané žiadnej tretej strane. Pre registráciu je potrebné vyplniť obe polia. Ďakujeme.

Prihlasovací formulár pre odoberanie noviniek