Pre najrýchlejší kontakt volajte našu hotline +421.41.5555.888


Hlavná navigácia


Informujeme o našich aktivitách
Publikovaním článkov, oznamov a aktualít týkajúcich sa našej spoločnosti chceme prezentovať našim súčasným klientom i návštevníkom stránok našu vysokú odbornosť. Zároveň ponúkame možnosť byť informovaný o všetkých dôležitých udalostiach týkajúcich sa našej firmy.


Predchádzajúca strana


Kde sa dá pri stavbe rodinného domu ušetriť najviac, kde sa šetriť určite neoplatí?

Rozhodli ste sa postaviť rodinný dom? Určite ste plný očakávaní, no zároveň i obáv či to zvládne vaše konto na účte. Vedzte však, že stavba rodinného domu je obrovská investícia, preto treba dobre zvážiť kde sa oplatí ušetriť a na druhej strane kde sa šetreniu vyhýbať. Treba si uvedomiť, že šetriť je možné nielen pri samotnej výstavbe ale aj pri neskoršej prevádzke domu.

Najdôležitejšie je všetko si poriadne naplánovať do detailov a tohto návrhu sa držať počas realizácie bez zásadných zmien, ktoré by samotnú stavbu iba predlžovali a zvyšovali ďalšie náklady.

Ešte pred zahájením samotnej výstavby je potrebné dbať na výber správneho pozemku. Členitosť terénu, podložie vedia zvýšiť náklady zemných prác. Správne osadenie domu na pozemok pozitívne ovplyvní energetickú bilanciu. Obytné miestnosti je potrebné orientovať na juh, juhovýchod, juhozápad aby sa čo najviac využili teplotné zisky zo slnečných lúčov. Naopak menej využívané priestory je výhodné situovať na severnú stranu, ktorá sa dá efektívne využiť na zabezpečenie prirodzeného chladu.

Do domu, ktorý ste sa rozhodli postaviť chcete zakomponovať čo najviac zaujímavých prvkov, výklenkov, členitú strechu? Áno zaujme na prvý pohľad, no čím vaša predstava bude zložitejšia tým viac bude stáť samotný projekt i realizácia. Tvarová rozmanitosť ovplyvňuje samotnú energetickú náročnosť  domu. Členitý dom spotrebuje viac energie na vykurovanie, nehovoriac o nepriaznivom vzniku tepelných mostov na styku komplikovaných stykov konštrukcií. Pri realizácii komplikovaných detailov narastá i riziko nekvalitnej práce spojenej s následnými opravami.

Podlažnosť samotnej stavby výrazne zvyšuje náklady. Suterén si vyžaduje drahé zemné práce a nutnosť dokonalej izolácie.

Nákup stavebného materiálu z jedenej firmy môže zabezpečiť zaujímavú množstevnú zľavu.

Veľké okná a presklené steny vyzerajú veľmi atraktívne, no odzrkadlia sa i na zvýšení finančných nákladov. Treba preto zvážiť ich elimináciu.

Veľkú pozornosť treba venovať tepelnoizolačným vlastnostiam stavby, ktoré zabezpečia minimálne tepelné straty. Nezateplenou fasádou môže z domu uniknúť až 35% energie, pričom zateplením sa môže znížiť potrebná energia na vykurovanie až o 50%. Je preto potrebné zamerať sa na certifikované tepelnoizolačné systémy a kvalitu realizácie.

Jednou z vecí kde sa neoplatí šetriť je samotný projekt rodinného domu. Kvalitné vypracovanie projektovej dokumentácie zabezpečí bezproblémový priebeh realizácie stavby a zároveň spokojnosť v už zrealizovanom dome.

Finančné náklady na stavbu vedia vo veľkej miere zvýšiť  použité materiály. Tu si treba dať pozor lebo nie vždy najdrahší materiál  je ten najlepší a naopak neoplatí sa na nich ani šetriť. Je potrebné sledovať najmä kvalitu a až potom cenu, pretože tá s kvalitou nie je priamo úmerná.  Čo sa týka technológie nízka cena môže spôsobiť zníženie kvality a naopak vysoké náklady sa môžu vrátiť  v nižších nákladoch na prevádzku. Je preto potrebné správne sa rozhodnúť  kde pridať a kde ubrať.

Pri zhodnocovaní maximálneho šetrenia netreba zabudnúť na realizáciu niektorých prác svojpomocne. Treba však zvážiť svoje fyzické, časové i odborné znalosti. Pretože výsledok šetrenia môže mať opačný efekt.

Zhrnutie na záver:

Najviac sa dá ušetriť pri správnom návrhu zakladania stavby, lebo nevhodné podložie môže predražiť základy. Pokiaľ niekto stavia vo svahu alebo v podmočenej pôde, určite sa to jeho rozpočtu dotkne viac, ako keby sa rozhodol postaviť si dom na rovinatých štrkoch.

Veľkú rolu zohráva aj tvar domu. Výstavba domu s podzemnými miestnosťami, komplikované tvary pôdorysov a striech alebo komplikované detaily ako sú oblúkové okná, veľké okenné plochy, átria, vikiere a podobné prvky tiež vysoko predražia stavbu. V tomto prípade platí – v jednoduchosti je úspora.

Neoplatísa šetriť na dobrom funkčnom a kvalitnom projekte. Nie každý projekt môže predstavovať jednoduchú, lacnú a zároveň aj účelnú a estetickú stavbu.Novinky a informácie do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky z nášho obchodu ako aj informácie o aktuálnych akciách či zľavách, zaregistrujte sa do nášho newsletteru a my vás budeme niekoľkokrát v roku zasielať všetko zaujímavé priamo na vašu mailovú adresu. O vaše údaje sa nemusíte obávať, údaje klientov chránime ako svoje, čiže nebudú nikdy vydané žiadnej tretej strane. Pre registráciu je potrebné vyplniť obe polia. Ďakujeme.

Prihlasovací formulár pre odoberanie noviniek