Pre najrýchlejší kontakt volajte našu hotline +421.41.5555.888


Hlavná navigácia


Informujeme o našich aktivitách
Publikovaním článkov, oznamov a aktualít týkajúcich sa našej spoločnosti chceme prezentovať našim súčasným klientom i návštevníkom stránok našu vysokú odbornosť. Zároveň ponúkame možnosť byť informovaný o všetkých dôležitých udalostiach týkajúcich sa našej firmy.


Predchádzajúca strana


Naše príspevky v Hospodárskych novinách

Dňa 11.7.2013 bol v Hospodárskych novinách vydaný článok s našimi komentármi a príspevkami. Viac sa dozviete na stránke HN.

Nový dom môžete mať aj za 30-tisíc. Šetrite však opatrne

Dobre si zvážte, aké veľké bývanie reálne potrebujete.

Dom za 30-tisíc eur? HN sa spýtali architektov, či by to bolo možné. Niektorí tvrdia: ak už máte pozemok, áno. Všetci však varujú: prehnané šetrenie pri stavbe domu sa vám nepekne vráti. V nákladoch na energie či na zbytočne skoré opravy domu. 

 Stavbu „neobabrete“
„Šetriť pri výstavbe znamená mať zvýšené prevádzkové náklady. Sú to dva nezlučiteľné pojmy. Kvalita sa oklamať nedá, tak, ako všade, v stavebníctve neexistuje lacné riešenie bez dosahu na kvalitu, životnosť či prevádzkové náklady,“ zdôrazňuje architekt Miloš Juráni. Radšej odporúča: dobre si zvážte rozlohu domu, nestavajte ho prehnane veľký. A to isté platí o pozemku. „Dôležitá je projekčná fáza, kde architekt zvolí správny tvar a veľkosť domu,“ pridáva sa architekt Peter Pacák.

Podľa neho stále platí: v jednoduchosti je krása. „A aj ekonomickosť a úspornosť. Jednoduché konštrukčné riešenia projektu dokážu zlacniť výstavbu podstatným spôsobom.“ Možnosťou sú, samozrejme, aj katalógové domy. „Niekto ma pocit, že potrebuje na bývanie 600 m2, ale v konečnom dôsledku, keď stavba stojí a dom sa užíva, zistí, že to tak nie je,“ hovorí architekt Tomáš Dimun.

Rozhoduje materiál
Rozumne šetriť sa, samozrejme, dá aj na „kostre“ domu. „Predpokladom na úsporu je využitie stavebných materiálov z lokálnych zdrojov, kde je možnosť úspory minimálne na doprave,“ opisuje prvú možnosť architekt Peter Šercel. Ak je rozpočet napätý, architekt Pavol Pokorný odporúča šetriť na tých komponentoch stavby, ktoré sa v budúcnosti môžu ľahko vymeniť. Teda napríklad na podlahách či sanite. Miroslav Stromko, člen Slovenskej komory stavebných inžinierov, má ďalšiu radu.

Používajte tradičné a lokálne materiály ako je drevo, pálená tehla, škridla a betón. „Takto stavali aj naši starí otcovia a ich stavby boli lacné a kvalitné. V prípade, že chceme ušetriť, nie je dôvod investovať zbytočne do sofistikovanejších materiálov, ktoré predražujú stavbu.“Ďalším aspektom je tvar domu. Vyhnite sa komplikovaným pôdorysom. Zabudnite na komplikované strechy, oblúkové okná.

Nestavajte na svahoch či premočenej pôde. Šetriť sa podľa Pacáka určite neoplatí na zariadeniach, ktoré sa trvalo zabudovávajú do stavebných konštrukcií, kde nie je  možná ich výmena. „Predovšetkým to platí pre zdravotnotechnické inštalácie, teda rozvody vody a kanalizácie, ale aj rozvody  vykurovania.“ Architekti v každom prípade odporúčajú nechať si vypracovať dobrý a odborný projekt domu. Podľa Jurániho predstavuje 3 až 4 percentá investície, no rozhodne o kvalite a hodnote celého diela. Šercel načrtáva aj zaujímavú možnosť „zdieľania“ projektov. Ak máte podobné predstavy o dome so susedom – nechajte si urobiť jeden projekt.

Za starý milión sa to dá
Aká je teda „najnižšia reálna“ cena za rodinný dom? „Ak nezarátame obstarávaciu cenu pozemku a sietí, tak limitná cena je 35-tisíc eur, treba však brať do úvahy, že dosiahnutie tejto ceny je náročné na každý realizovaný detail, pri každej fáze realizácie je nutné udržať vopred vypočítané množstvo a cenu. Samozrejmé je dodržanie malého rozsahu výstavby,“ radí architekt Peter Pacák. „Vhodným výberom projektanta, stavebného materiálu a správnym manažovaním stavby sa dá dosiahnuť kvalitný výsledok už aj pri sume 30-tisíc eur,“ pridáva sa Stromko z komory stavebných inžinierov. Pokorný však za zmysluplný limit považuje až sumu 120-tisíc eur.

Zdroj HN.Novinky a informácie do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky z nášho obchodu ako aj informácie o aktuálnych akciách či zľavách, zaregistrujte sa do nášho newsletteru a my vás budeme niekoľkokrát v roku zasielať všetko zaujímavé priamo na vašu mailovú adresu. O vaše údaje sa nemusíte obávať, údaje klientov chránime ako svoje, čiže nebudú nikdy vydané žiadnej tretej strane. Pre registráciu je potrebné vyplniť obe polia. Ďakujeme.

Prihlasovací formulár pre odoberanie noviniek