Pre najrýchlejší kontakt volajte našu hotline +421.41.5555.888


Hlavná navigácia


Informujeme o našich aktivitách
Publikovaním článkov, oznamov a aktualít týkajúcich sa našej spoločnosti chceme prezentovať našim súčasným klientom i návštevníkom stránok našu vysokú odbornosť. Zároveň ponúkame možnosť byť informovaný o všetkých dôležitých udalostiach týkajúcich sa našej firmy.


Predchádzajúca strana


Quo vadis slovenské stavebníctvo?

Odborníci predpokladajú zlepšenie stavebnej produkcie už v roku 2014. Dôsledok globálnej hospodárskej krízy, nedostatočné využívanie fondov z EÚ či nadmerná opatrnosť investorov sú podľa odborníkov z oblasti výstavby najhlavnejšie príčiny, ktoré dostali slovenské stavebníctvo do kolien. Predikciu vývoja stavebníctva na najbližšie obdobie riešili kompetentní na konferencii Quo Vadis slovenské stavebníctvo.

"Pokles stavebníctva na Slovensku tiež súvisí s nasýtenosťou trhu niektorými stavbami ale aj s nedostatkom verejných a súkromných zdrojov, problematické je aj verejné obstarávanie,“ priblížil dôvody prepadu tuzemského stavebníctva Vladimír Lenko, ktorý je zástupcom spoločnosti Euroconstruct na výskum a prognózovanie v stavebníctve. Podľa prognóz spoločnosti ÚEOS – Komercia, ktorá je ako jediná za našu krajinu členom Euroconstructu, rok 2013 bude ešte stále rokom poklesu domácej stavebnej produkcie. "Situácia v rámci stavebníctva nie je zlá len u nás, ale aj v iných štátoch.

V produkcii sme sa vrátili, žiaľ, na úroveň roku 2005,“ poznamenal Lenko. Stabilizáciu situácie predpokladajú odborníci na rok 2014 a mierne zlepšenie až od roku 2015. Napriek predpokladanému poklesu produkcie v bytovej výstavbe na tento rok sa v tejto oblasti  odhaduje rast opráv a údržby.

Podľa slov Petra Staněka z Ekonomického ústavu SAV bude najvýznamnejšou oblasťou komplex obnovy a modernizácie bytového fondu, zatepľovanie budov, oprava fasád, bude pokračovať výmena okien a opravy striech a hlavne dovybavenie obytných komplexov, čo znamená postaviť v obytných častiach škôlky, školy, obchody. „Obyvatelia musia niekedy chodiť do 10 kilometrov vzdialených hypermarketov, pretože chýbajú obchody,“ skonštatoval Staněk.

Dovybavenie obytných komplexov vidia odborníci ako jednu z možností pre investorov a stavebné firmy chopiť sa tento rok príležitosti. K výstavbe veľkých developerských projektov však tento rok nedôjde. „Stavbárom sa zlepší situácia až keď sa začnú riešiť skutočné príčiny krízy,“ poznamenal Staněk. Podľa neho a ďalších odborníkov je jednou z jej príčin aj korupcia. „Buď sa začne riešiť korupcia a daňové úniky, alebo bude kríza pokračovať,“ skonštatoval. Jednou z dôležitých príčin stagnácie stavebnej činnosti na Slovensku je podľa predsedu SKSI Vladimíra Benka aj nedostatočne upravená legislatíva.

„Veľký problém vidím vo fakte, že  verejné obstarávanie sa v čase krízy riadi jediným kritériom – najnižšou cenou  a voľný trhom v Európe boli zrušené  honorárové poriadky. Ich potreba je dnes veľmi aktuálna. Ich opätovným zahrnutím do legislatívy, podobne ako to urobili v Nemecku, by sa znížil tlak na čo najlacnejšiu konštrukciu. Taktiež je dôležité zamerať sa na to, aby projekt vo všetkých stupňoch spracovávali oprávnené osoby registrované na Slovensku.

Zhotovitelia zo zahraničia majú svojich zahraničných projektantov. V dôsledku toho sa naša legislatíva obchádza a zároveň prichádzajú o prácu naši projektanti a architekti. Rok 2012 a zrútenie niektorých objektov nám ukázalo, čo sa môže stať, ak sa kompetentní nezobudia,“ zdôraznil predseda Benko počas panelovej diskusie na konferencii QUO VADIS.

Konferencia QUO VADIS slovenské stavebníctvo sa konala za účasti odborníkov tretí júnový týždeň v Bratislave.Novinky a informácie do mailu

Ak máte záujem dostávať novinky z nášho obchodu ako aj informácie o aktuálnych akciách či zľavách, zaregistrujte sa do nášho newsletteru a my vás budeme niekoľkokrát v roku zasielať všetko zaujímavé priamo na vašu mailovú adresu. O vaše údaje sa nemusíte obávať, údaje klientov chránime ako svoje, čiže nebudú nikdy vydané žiadnej tretej strane. Pre registráciu je potrebné vyplniť obe polia. Ďakujeme.

Prihlasovací formulár pre odoberanie noviniek